Sedmi tjedan psihologije u organizaciji Društva psihologa Virovitičko-podravske županije započeo je projekcijom filma “Vidimo se za godinu dana”, u režiji Mirka Stanića, a nastavio s pozvanim predavanjima Ljiljane Vukote, prof. psihologije iz Zagreba, dr. sc. Dražena Begića, spec. psihijatra i izvanrednog profesora Medicinskog fakulteta u Zagrebu, te 15 raznih aktivnosti članova društva.U provedbu programa uključili su se brojni članovi društva, predstavljajući svoj rad kroz predavanja, tribine, radionice, radijske emisije u tri grada županije, Virovitici, Slatini i Pitomači.
U ponedjeljak, 17. veljače u 18 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici prigodnim riječima mr.sc Vesna Šerepac, pročelnica za društvene djelatnosti Virovitičko-podravske županije, otvorila je 7. tjedan psihologije. Predsjednica Društva psihologa VPŽ Jasna Per Kožnjak, prof. podsjetila je na ciljeve Tjedna psihologije, te različite mogućnosti pomoću kojih psiholozi mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete života pojedinca i društva u lokalnoj zajednici. Zatim je nazočne uvela u temu filma ”Vidimo se za godinu dana” u režiji Mirka Stanića. Prikazan je dugometražni dokumentarni film o Pauli Bobanović, scenaristici filma, koja je nakon što je odlučila raditi film o heroinama koje vode udrugu Sve za nju, za pomoć ženama oboljelim od raka dojke, i sama oboljela od te bolesti. Tako je nevoljko postala duhovita, ljutita i dojmljiva protagonistica vlastitog scenarija. Film donosi i priče triju žena čije se liječenje odvija na isti način kao i njezino. Nakon dojmljivog filma, predsjednica Udruge ”Još jedan dan” Virovitičko-podravske županije Danijela Štajner, prenijela je i neka svoja iskustva u borbi s ovom bolešću, te uputila poruku u ime udruge, kako bi žene koje se suoče s dijagnozom znale da nisu same.
Film je bio uvod u pozvano predavanje prof. Ljiljane Vukote, voditeljice Centra za psihosocijalnu pomoć u udruzi ”Sve za nju” Zagreb, na temu ”Psihosocijalni suport oboljelim ženama”, koje je održano u utorak 18. veljače u 17 sati u istom prostoru. U iscrpnom predavanju prikazan je rad i funkcioniranje udruge, te ulogu psihologa u podršci oboljelim ženama i članovima njihovih obitelji.
U srijedu 19.veljače u 17 sati u radionici pod nazivom „Zajedno u kreativnom zanosu,“ voditeljice Sanje Jergović Lesić, djeca u pratnji članova obitelji, izrađivala su zanimljive modne dodatke reciklažom iz pet ambalaže.
U petak, 21. veljače, predavanje “Psihopatologija u novoj klasifikaciji“ održao je dr sc. Dražen Begić, spec. izv. profesor Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
I ove godine u Gradskoj knjižnici i čitaonici u Virovitici priređena je i izložba novih naslova iz područja psihologije te pregled dosadašnjeg djelovanja društva psihologa VPŽ. Na prigodnim panoima postavljenja je izložba učeničkih radova na temu “Moja obitelj,“ koju su pripremile Marieta Kanižaj i Katarina Pecek Britvić, psihologinje u osnovnim školama Vladimira Nazora u Virovitici i Petra Preradovića u Pitomači.
Tiskan je promotivni materijal, plakat s programom i označivači knjiga (bookmarkeri) koji su za vrijeme trajanja tjedna dijeljeni posjetiteljima.
Medijski je popraćeno svako događanje na lokalnim portalima i Virovitičkom listu, a radio postaja Virovitica dala je medijski prostor u dvjema zasebnim emisijama.
Na kraju zahvaljujemo ravnateljici i djelatnicima Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica, Virovitičko-podravskoj županiji, Gradu Virovitici, komunalnim tvrtkama, firmi Grafit Becker, Virovitičkom listu i Radio Virovitici, Gradskom radiju, portalima, te producentskoj i distribucijskoj kući Spiritus movens i gospođi Zdenki Gold na besplatnom prikazivanju filma.
Tjedan psihologije završen je dodjelom zahvalnica članovima društva za aktivno sudjelovanje u ovogodišnjem 7. tjednu psihologije.
Jasna Per Kožnjak, prof. psih.
Galeriju 7. tjedna psihologije možete pogledati ovdje.